Język angielski na stałe wkrada się do naszej mowy. Przywykliśmy już do posiadania smartfonów, nagrywania live’ów czy robienia selfie. Nie tylko terminologia technologiczna jednak zaczyna przesiąkać angielskimi określeniami – podobnie rzecz ma się z działaniami proekologicznymi. Choć najczęściej stosowanym w tym zakresie angielskim zwrotem jest zapewne filozofia zero waste, nierzadko w dyskusjach pojawia się także sformułowanie circular economy. Co ono oznacza?

Czytaj dalej

Zmiany klimatyczne oraz równoległa do nich degradacja środowiska nie są problemem lokalnym, lecz stanowią zagrożenie nie tylko dla Europy, ale całego świata. By stawić czoła tym wyzwaniom, Unia Europejska jako jeden z priorytetów w strategii politycznej na lata 2019-2024 ustaliła tzw. Europejski Zielony Ład. Jest to unijny plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki, którego celem jest nie tylko przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej w Europie oraz zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia, ale przede wszystkim efektywniejsze wykorzystanie dostępnych zasobów. Efektem tych działań Unii Europejskiej ma być pierwszy na świecie kontynent neutralny dla klimatu. Jak to osiągnąć? Istotnym czynnikiem ma być powszechna w Europie gospodarka obiegu zamkniętego.

Czytaj dalej

Biznes to nie tylko sielanka, pieniądze płynące silnym strumieniem i urlop, kiedy się chce. Prowadzenie biznesu wiąże się również z obowiązkami wobec pracowników, urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podejmując się działalności zarobkowej, człowiek bierze odpowiedzialność za przedsiębiorstwo i za to, jaki realny wkład wniesie ono w życie ludzi. Warto jednak pamiętać o tym, że oprócz odpowiedzialności w standardowym tego słowa znaczeniu istnieje także społeczna odpowiedzialność biznesu, potocznie znana jako CSR (od ang. Corporate Social Responsibility).

Czytaj dalej

Z każdym rokiem otacza nas coraz więcej rzeczy. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem oferowanych produktów, w szafie wisi mnóstwo ubrań, choć nadal „nie ma co na siebie włożyć”, a liczba produkowanych przez ludzkość śmieci rośnie w zatrważającym tempie. Filmy przedstawiające globalne katastrofy związane z zaśmiecaniem środowiska, w którym żyjemy, już dawno przestały być fikcją. Szczęśliwie jednak coraz więcej osób dostrzega ten fakt i zaczyna zastanawiać się, jakie kroki można podjąć, by zapobiec poważnemu kryzysowi ekologicznemu. Wśród zyskujących na popularności filozofii wyróżnić należy przede wszystkim dwie – less waste i zero waste.

Czytaj dalej

Jaki jest czas rozkładu śmieci?

Dbanie o środowisko i proekologiczne działania spotykamy obecnie na każdym kroku. Miasta zachęcają do segregowania odpadów, a dawne, uniwersalne kontenery zastąpione zostały oznaczonymi odpowiednimi kolorami pojemnikami ułatwiającymi sortowanie. Tymczasem Główny Urząd Statystyczny bije na alarm, że w 2019 roku przeciętny Polak wyprodukował średnio 332 kg odpadów komunalnych.

Czytaj dalej
Upcykling
Jako ludzkość zdążyliśmy już przekonać się, że planeta – jak matka, wszak to Matka Ziemia – jest tylko jedna. To, jak o nią dbamy, przekłada się bezpośrednio na poziom naszego życia. Choć jeszcze kilkanaście lat temu trudno było przekonać kogokolwiek do proekologicznych działań, dziś tego typu zachowania są na porządku dziennym, począwszy od segregowania śmieci, aż po dawanie im drugiej szansy i nowego życia.
Czytaj dalej

W duchu Zero Waste

09 marzec 2016

Zero Waste - to krótkie serie z bannerowych ścinków, zameczkowych elementów, fragmentów tkanin, końcówek i resztek różnych materii, które przewijają się przez naszą pracownię. Trashki od zawsze zbierają ciekawe resztki i skrawki, które zostają po wykrojeniu i dopasowaniu dodatków do większych modeli toreb.

Czytaj dalej
Z Muzeum Etnograficznego w Krakowie otrzymaliśmy tajemniczy odnaleziony materiał - intrygujące zwoje bannerowe i sporo pociętych już elementów - esencja kultury przeszłych. Materiał snuł się po magazynach, przycupnął w kątach. Ania i Natalia wydobyły go na światło i znalazły kogoś kto potraktuje go należycie - nas. Czytaj dalej

Nowe otwarcie

07 maj 2015

Patrząc na pierwsze produkty które stworzyliśmy czujemy, że pomysł okazał się trafiony i powoli dopasowywał się do warunków rynku. Samo "dopasowywanie" nie obyło się bez sinusoidalnych emocji towarzyszących każdej młodej działalności gospodarczej.

Po czterech latach pracy i paromiesięcznej refleksji usprawniamy zasady naszego działania. Żeby wyraźnie dać temu znać - przebudowujemy nasz serwis internetowy.

Czytaj dalej

Ręcznie Szyte

06 maj 2015

Szukaj ciekawych motywów i łap duże nożyce w dłoń. Winyl na którym drukowane są wielkoformatowe reklamy, jest grubym i wytrzymałym materiałem, nasze ręce muszą być bardziej wytrzymałe. Do każdego banneru podchodzimy z zamiarem wyszukania jak największej ilości motywów, które pozwolą nam wykorzystać jak najwięcej materiału i stworzyć ciekawe produkty

Czytaj dalej